ΑΡΗΣ 2-0 ΣΑΛΑΜΙΝΑ: ”Τρελαίνει κόσμο, εκτοξεύεται και βαραίνει”

p34

O Άρης διανύει τις καλύτερες φάσεις της σύγχρονης ιστορίας του μετά τον αγώνα της Δευτέρας με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 9η αγωνιστική, όπου η ομάδα μας υποδέχθηκε την Νέα Σαλαμίνα και επικράτησε δίκαια με 2-0, φτάνοντας τους 10 βαθμούς και την 7η θέση! Τα γκολ της ομάδας μας σημείωσαν Μ.Αουρέλιο και Μ. Μαραγκουδάκης.

p26

Στο Α’ ημίχρονο η ομάδα μας σαφώς καλύτερη, μπήκε στον αγώνα και κέρδισε μέτρα ούτως ώστε να βρει το γρήγορο γκολ. Μόλις στο 8’ ο Αουρέλιο εκτέλεσε φάουλ από πολύ μακριά και σημαδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Στέινμπορς, ενώ στο 26′ ακόμη ένα δοκάρι για την ομάδα μας από την κεφαλιά του Μποργκ μετά απο κόρνερ του Μπανγκούρα. Το επόμενο μισό του ημιχρόνου, το παιχνίδι ισσορόπησε και το  το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε στο ισόπαλο 0-0.

p32

Στο Β’ ημίχρονο, οι ομάδες ήθελαν το γκολ και η Νέα Σαλαμίνα το επιδίωξε πρώτη χανωντας ευκαιρία με τον Παύλου αλλά ο εξαιρετικός Νουρεντινόσκι δεν του έκανε το χατήρι. Στο 54′ ο Αρης κέρδισε φαουλ με τον σπεσιαλίστα ποδοσφαιριστή μας Μάρκο Αουρέλιο να την στέλνει στο πλεκτό του Στέινμπορς που δεν μπόρεσε να κάνει ούτε κίνηση και να γράφει το 1-0 σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Στην συνέχεια, τοο γκολ έδωσε φτερά στα πόδια των γηπεδούχων οι οποίοι πίεσαν και είχε ξεκάθαρες ευκαιρίες για δεύτερο γκολ. Με πρώτο τον Οζίας στο 61′, τον Μπόνιφεις στο 62′ από πολύ κοντά και στο 68′ με τον Μάρκο Αουρέλιο ξανά από κτύπημα φαουλ και την εξαιρετική επέμβαση του Στέινμπορς. Στο επόμενο 20′ η ομάδα της Σαλαμίνας πίεσε για να ισοφαρίσει αλλά ο Έντιν Νουρεντινόσκι φύλακας άγγελος της ομάδας μας δεν τους έκανε το χατήρι με μια εντυπωσιακή απέκρουση στο 89′.

Ανοικτή η άμυνα της Σαλαμίνας στο τέλος, στο 90+3′ ο Μποργκ περνώντας θαυμάσια μεταξύ δύο ποδοσφαιριστών σέρβιρε ασίστ γκολ στον Μ.Μαραγκουδάκη όπου διπλασιάσε τα τέρματα της ομάδας και την τεράστια νίκη και το 3Χ3 για το σωματείο μας.

p22

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την απίθανη νίκη και την τρίτη σερί νίκη της ομάδας μας.

Επόμενο Παιχνίδι στο Δασάκι της Άχνας το Σάββατο στις 18:00.

Φωτογραφίες του αγώνα απέναντι στην Νέα Σαλαμίνα

Ενδεκάδα και στοιχεία που ενδιαφέρουν

oo

ΑΡΗΣ: Νουρεντινόσκι, Μποργκ, Χριστοφόρου, Αουρέλιο, Οζίας, Ευσταθίου, Παναγή, Μπαγκούρα (80′ Κυριάκου), Κύπρου (88′ Αντωνίου), Μαραγκουδάκης, Μπόνιφεϊς (71′ Γκονζάλες).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μαραγκουδάκης, Κύπρου.

*Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο Χρήστος Νικολαΐδης με βοηθούς τους Ιωάννη Λαζάρου και Κυριάκο Κυριάκου.

*Με την ίδια εντεκάδα που αγωνίστηκε και κέρδισε την ΑΕΛ την προηγούμενη αγωνιστική, παρέταξε την ομάδα του ο τεχνικός του Άρη Έουγκεν Ναγκόε.

*Tέταρτο προσωπικό γκολ για τον Ελλαδίτη επιθετικό μας Μ.Μαραγκουδάκη

Δηλώσεις Προπονητή (Διάσκεψη Τύπου)

p10

Δηλώσεις του προπονητή της ομάδας μας Εούγκεν Νεαγκόε μετά το τέλος του παιχνιδιού και ο κρυφός πόθος του:

“Θέλω να συγχαρώ τους παίκτες για τη σοβαρότητα που έδειξαν… Καταλάβαν τι τους ζήτησαν.. Όλη την βδομάδα μετά τον αγώνα. με την ΑΕΛ ούτε ένα λεπτό δεν τους άφησα… Η Σαλαμίνα είναι μια πάρα πολύ καλη ομάδα με παίκτες ποιοτικούς. Το αποτέλεσμα με ΑΠΟΕΛ πιστεύω ήταν ένα ατύχημα.. Η Σαλαμίνα δεν είναι η ομάδα του αγώνα με το ΑΠΟΕΛ αλλά που έπαιξε με ΑΕΚ με Απόλλωνα και ξέραμε πως θα είναι δύσκολο ματς… Ακόμα και αν στο πρώτο ημίχρονο είχαμε περισσότερο κοντρόλ του αγώνα δεν δημιουργήσαμε ευκαιρίες ούτε και η Σαλαμίνα. Ήταν ένας ίσος αγώνας. Καταφέραμε να σκοράρουμε με ένα φάουλ μετά κατεβήκαμε λίγο όχι γιατί δεν θέλαμε δεύτερο γκολ αλλά θέλαμε πολύ τους τρεις βαθμούς. Η Σαλαμίνα κατάφερε σε κάποια φάση να πάρει την πρωτοβουλία του αγώνα όμως είχαμε 2-3 αντεπιθέσεις που θα μπορούσαμε να σκοράρουμε τρία γκολ εύκολα…Είναι πολύ σημαντικλή νίκη για μας αλλά δεν θα ήθελα να νομίσουν οι παίκτες μου πως έχει τελειώσει το πρωτάθλημα… Ο επόμενος αγώνας είναι το Σάββατο με τον Εθνικό Άχνας και θα κάνουμε ότι μπορούμε για τη νίκη… Ποτέ δεν με ευχαρίστησαν το ποδόσφαιρο 2-3 νίκες θέλουμε ο Άρης να κερδίζει και να παίζει ωραίο ποδόσφαιρο… Όσο αφορά τη Σαλαμίνα είμαι σίγουρος πως θα τα καταφέρει γιατί είναι μια ομάδα με αξία.

Όταν ρωτήθηκε αν ο στόχος του Άρη πλέον είναι κάτι περισσότερο από την παραμονή απάντησε με χαμόγελο τα ακόλουθα:
“Εγώ θα ήθελα να κερδίσω το πρωτάθλημα αλλά μάλλον δεν θα μπορέσω.. Θα προσπαθήσουμε κάθε βδομάδα να παίζουμε καλύτερα και να μαζέψουμε όσο περισσότερους πόντους. Στο τέλος θα δούμε που βρισκόμαστε”.