ΑΕΛ 1-2 ΑΡΗΣ: ”Tρένο χώρις φρένα η ‘Βαριά’ Ταξιαρχία”

w18

Η ομάδα μας αντιμετώπισε στο ντέρμπι της Λεμεσού την ομάδα της ΑΕΛ όπου νίκησε με 2-1 χάρις στα γκολ των Μουσταφά Μπανγκούρα και Μάρκου Μαραγκουδάκη. Το πολυπόθητο τρίποντο ανεβάζει την ομάδα μας στην 10η θέση και στους 7 βαθμούς και μπαίνει για τα καλά στο παιχνίδι με ίσες πιθανότητες για την παραμονή της στην Α’ Κατηγορία.

Πως εξελίχθηκε:

w14

Πριν να συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό ο Μάρκος Μαραγκουδάκης σημάδεψε το δοκάρι του Σκόβρον και έδωσε το έναυσμα στο πως θα κυλήσει το παιχνίδι στην συνέχεια. Το παιχνίδι στο Α’ ημίχρονο ήταν μέτριο χωρίς πολλές φάσεις και με τον Νουρεντινόσκι να είναι σε καλή μέρα και να είναι σταθερός στις αποκρούσεις του. Συγκεκριμένα στο 29′, μετά απο κόρνερ της ΑΕΛ ο Ευσταθίου με όμορφη πάσα βρήκε τον Θεοδόση Κύπρου όπου ο ίδιος από την μέση του γηπέδου με ένα σπριντ πιο γρήγορος από τον αντίπαλο αμυντικό μπήκε φάτσα στην περιοχή και απέναντι τερματοφύλακα, πλάσαρε αλλά απέκρουσε ενώ στην συνέχεια σαν τρέιλερ ο Μπανγκούρα σούταρε με ένα ευθύβολο σουτ και άνοιξε το σκορ σε ξέφρενους πανηγυρισμούς. Αυτό έμμελε να ήταν το σκορ ημιχρόνου μπροστά την ομάδα μας με 1-0.

w8

Στο β ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε για να αμυνθεί και να παίξει στην κόντρα. Αν και είχε ξεκάθαρες φάσεις για να κάνει τα τέρματα της δυο, δεν το αξιοποιήσε ενώ η ΑΕΛ όσο περνουσε η ώρα γινόταν πιο επικινδυνη. Ο Νουρεντινόσκι κατάφερε σε 3 περιπτώσεις να αποκρούσει σε σουτ Αντράντε, Σεμά και Σαμπού. Δυστυχώς στο 78′, ήρθε η ισοφάριση μετά απο κόρνερ και κεφαλιά του Νιάγκ. Η ομάδα μας δεν τα έβαλε κάτω και επιτέθηκε στο να πάρει το τρίποντο. Συγκεκριμένα στο 84′ και με ώραίο συνδυασμό από Χριστοφόρου και Πούλπο, έβγαλαν τον Μαραγκουδάκη απέναντι στο Σκόβρον και με ένα ιδανικό σουτ έκανε το 2-1 σε ενα ντελίριο ενθουσιασμού και χαράς των ποδοσφαιριστών και οπαδών της ομάδας μας. Ενώ κυλούσαν τα εναπομέιναντα λεπτά, η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι. Ευτυχώς για την ομάδα μας και σύμμαχος το δοκάρι της εστίας μας, χάρισαν στην ομάδα μας το πολύτιμο τρίποντο και την δεύτερη σερί ήττα στο στρατόπεδο μας. Ο Άρης ανεβαίνει στους 7 βαθμούς και βρίσκεται στο 10ο σκαλοπάτι του πίνακα.

w19

Μπράβο και πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την υπερπροσπάθεια και τον υπέροχο κόσμο του ΑΡΗ. Αυτός είναι ο ΑΡΗΣ που θέλουμε να βλέπουμε και να χαιρόμαστε.

Επόμενος αντίπαλος της ομάδας μας η Νέα Σαλαμίνα στο Τσίρειο Στάδιο την Δευτέρα (02/11).

w21

Για Περισσότερες Φωτογραφίες παιχνιδιού (ΑΕΛ – ΑΡΗΣ)

ΕΝΔΕΚΑΔΑ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ

ΑΡΗΣ: Νουρεντινόσκι, Χριστοφόρου, Μποργκ, Οζίας, Ευσταθίου, Αουρέλιο, Παναγή, Μπανγκούρα (40΄ Θεοφίλου), Κύπρου (54΄ Αντωνίου), Μαραγκουδάκης, Μπονιφέις (60΄ Γκονζάλες).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπανγκούρα, Κύπρου, Μπονιφέις, Χριστοφόρου, Μαραγκουδάκης.

* Με μία αλλαγή παρέταξε τον Άρη ο Εουγκέν Ναγκόε σε σχέση με την 11άδα που ξεκίνησε το παιχνίδι με την ΕΝΠ την προηγούμενη αγωνιστική. Ο Κύπρου πήρε τη θέση του Αντωνίου.

** Πρώτο φετινό γκολ για τον Μουσταφά Μπανγκούρα.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Μπανγκούρα με τον Θεοφίλου στο 40΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Κύπρου με τον Αντωνίου στο 54΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Μαραγκουδάκης έφτασε τα 3 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Δεύτερη σερί νίκη για τον Άρη στο πρωτάθλημα.

** Διαιτητής ο Γιάννης Αναστασίου, με βοηθούς τους Ιωάννη Λαζάρου και Σωτήρη Βίκτωρος, ενώ τέταρτος ο Θωμάς Μούσκος.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ

qq

Δηλώσεις του προπονητή μας, Εούγκεν Νεαγκόε, μετά το τέλος του παιχνιδιού:

“Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι και το ξέραμε, αφού η ΑΕΛ έχει παίκτες με μεγάλη αξία. Ήταν ένας αγώνας που δεν θα ήθελα να ξαναζήσω. Παίξαμε καλά και καταφέραμε να σκοράρουμε. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ ήταν καλύτερη. Αν και είπαμε κάποια πράγματα στο ημίχρονο, ίσως φοβηθήκαμε τη νίκη. Ευτυχώς τα καταφέραμε. Είχαμε ανάγκη τους τρεις βαθμούς. Η ΑΕΛ μας άσκησε μια συνεχόμενη πίεση, ισοφάρισε, αλλά στο τέλος σε μια αντεπίθεση σκοράραμε το δεύτερο γκολ. Φανήκαμε τυχεροί στη φάση του πέναλτι. Είναι μια μεγάλη νίκη, αφού είχαμε ανάγκη τους τρεις βαθμούς και γι’ αυτό ευχαριστώ τους παίκτες μου”.

MVP ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

w28

MVP του αγώνα ο αρχηγός μας Μάρκος Μαραγκουδάκης όπου έδωσε την ψυχή του μέχρι το τέλος για το σημερινό νικηφόρο αποτέλεσμα. Ο Μαραγκουδάκης ήταν ο παίκτης της πρώτης και της τελευταίας φάσης στην «παράσταση» του Λεμεσιανού ντέρμπι. Σε ευχαριστούμε Μάρκο, συνέχισε στο ίδιο ρυθμό, είσαι Τεράστιος!

ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ (ΑΕΛ-ΑΡΗΣ)

ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΑΠΟΨΕΙΣ

10999327_10152977160091463_7918290617327183601_n

Πριν λίγες αγωνιστικές σχεδόν όλα τα μέσα μαζικής ενημέρωσης είχαν τον ΑΡΗ σαν ένα από τα φαβορί της διαβάθμησης.
Δυο σερί νίκες και έκλεισε στόματα, ενώ δείχνει πως μπορεί να τα καταφέρει αυτή την χρονιά με υπομονή και χημεία μεταξύ όλων.

Με την νίκη επι της ΕΝΠ ο Άρης έδειξε πως μπορεί να αρχίσει ένα σερί νικών και το κατάφερε σήμερα με εκκωφαντικό τρόπο απέναντι στην ΑΕΛ.

Η συνέχεια δύσκολη, καλούμαστε όλος ο κόσμος και πιο πολύς να σταθούμε δίπλα στην ομάδα και να την σπρώξουμε ώστε ο στόχος μας να είναι επιτυχής στο τέλος του πρωταθλήματος.

Μια μεγάλη βραδιά για όλους του Αριανούς, απολαύστε την όλοι…

Το τρένο μόλις έχει ξεκινήσει… Φόρτσα Αριανάραα!!