ΑΡΗΣ 2-1 ΕΝΠ: ”Ήταν όντως Άρης που θέλεις να γουστάρεις”

b2

Στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του Παγκύπριου Πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας η ομάδα μας κέρδισε την ΕΝΠ με 2-1 με ανατροπή και έφερε χαμόγελα και περισσότερη αυτοπεποίηθηση στο στρατόπεδο. Με τα γκολ των Μ. Μπόνιφεις και Μ. Αουρέλιο ξεκλείδωσαν τους 3 πολύτιμους βαθμούς φτάνοντας τους 4 στον φετινό μαραθώνιο, ελπίζωντας σε καλύτερη συνέχεια στο άμεσο μέλλον.

b12

Mοιρασμένο το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο όπου η ομάδα της ΕΝΠ άνοιξε το σκορ μετά από ολιγωρία της άμυνας. Στην συνέχεια, ο Άρης δεν παρέδωσε τα όπλα αλλά κυνήγησε την ισοφάριση με υπέροχη μπαλία του Αουρέλιο στον Ευσταθίου που κινήθηκε αστραπιαία στην επανορθωτική έδωσε ασσίστ γκολ στον Μπόνιφεις όπου μετουσίωσε την ευκαιρία σε γκολ και έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ενώ στην συνέχεια αν και το συγκρότημα μας πίεζε για ένα δευτερο γκολ, το Α’ ημίχρονο τελείωσε ισόπαλο στο 1-1.

b20

Με την επανέναρξη του αγώνα για το Β’ ημίχρονο, με την έλευση των Κύπρου και Πούλπο η ομάδα μας ήταν πιο επιθετική ενώ το παιχνίδι πήρε γρήγορο ρυθμό με ευκαιρίες και στις δύο εστίες. Η πίεση από την ομάδα μας ήταν και πιο μεγάλη προς στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, όταν ο Κύπρου διεκδίκησε την μπάλα στην επανορθωτική και του έγινε όρθά παράβαση από τον ποδοσφαιριστή της ΕΝΠ. Από την άσπρη βούλα ο Μάρκο Αουρέλιο έγραψε τον επίλογο του αγώνα μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς και έδωσε το πρώτο τρίποντο και τα χαμόγελα στο στρατόπεδο και τον κόσμο της ομάδας.

Μπράβο σε όλα τα παιδιά για την προσπάθεια, τεχνική ηγεσία, κόσμος και διοίκηση. Ευελπισούμε όλοι πως αυτή είναι η αρχή για περισσότερες νίκες και το ξεκίνημα μιας νέας πορείας στοχεύωντας την παραμονή του ΑΡΗ στην μεγάλη κατηγορία.

er2

Φωτογραφίες του αγώνα / Photos of the game

Eνδεκάδα και στοιχεία που ενδιαφέρουν

ΑΡΗΣ: Νουρεντινόσκι, Μποργκ, Οζίας, Χριστοφόρου, Αουρέλιο, Ευσταθίου, Παναγή, Μπανγκούρα, Μαραγκουδάκης (75΄ Ράντι), Αντωνίου (46΄ Κύπρου), Μπονιφέις (51΄ Γκονζάλες).

Κίτρινες Κάρτες: Αουρέλιο, Μπονιφέις, Κύπρου

** Πρώτο φετινό γκολ για τον Μπονιφέις και Αουρέλιο στο πρωτάθλημα.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Βασίλης Δημητρίου, με βοηθούς τους Νίκο Εγγλέζου και Χαράλαμπο Γεωργίου, ενώ τέταρτος ο Νικόλας Αθανασίου.

** Επόμενος αντίπαλος της ομάδας μας η ΑΕΛ Λεμεσού στο Τσίρειο Στάδιο την Κυριακή 25/10 στις 19:00.

Δηλώσεις προπονητή

b4

Δηλώσεις από τον προπονητή της ομάδας μας Ε. Ναγκόε μετά το τέλος του παιχνιδιού:

«Ξέραμε ότι θα είχαμε ένα δύσκολο παιχνίδι. Είδα τέσσερα παιχνίδια της Ένωσης, είναι καλή ομάδα με καλούς παίκτες. Προετοιμαστήκαμε καλά. Δεν αρχίσαμε το παιχνίδι όπως θα ήθελα, κάναμε και ένα μεγάλο λάθος και δώρο ένα γκολ στον αντίπαλο. Στην επανάληψη παίξαμε πολύ καλύτερα. Η Ένωση είχε μια μεγάλη ευκαιρία. Δικαιούμασταν τους τρεις βαθμούς και τους πήραμε δύσκολα. Θέλω η ομάδα μας να παίζει καλό ποδόσφαιρο, αλλά δεν είχα τον χρόνο να κάνω αυτά που ήθελα».