ΑΡΗΣ 1-1 ΕΡΜΗΣ: Το ”οχταπόδι” είπε την τελευταία λέξη…

18

Ισόπαλη 1-1 τελείωσε η μεταξύ αναμέτρηση της ομάδας μας με τον Ερμή Αραδίππου στο Τσίρειο Στάδιο, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Ικανοποιητική εμφάνιση από την ομάδα μας, κυρίως στο 2ο ημίχρονο όπου πίεσε αρκετά και με τον Πούλπο να σκοράρει 7 λεπτά πριν το τέλος και να χαρίζει τον πρώτο βαθμό για το συγκρότημα μας.

H oμάδα μας ξεκίνησε λίγο μουδιασμένα στο πρώτο 45′ και πλήρωσε την αδράνεια στην άμυνα της και στο 20′ βρέθηκε πίσω στο σκορ με σκόρερ τον Μουσταφά για την ομάδα του Ερμή. Στην συνέχεια μέχρι το τέλος του Α’ ημιχρόνου, πολλές μακρινές μπαλιές και ατομικές ενέργειες και από τις δύο ομάδες δεν απείλησαν καμία από τις δύο εστίες.

3k

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου και την είσοδο στο παιχνίδι του οχταποδιού ”Πούλπο” άλλαξε η ροή του παιχνιδιού χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες με Μηνά Αντωνίου και Γκονσάλεζ αλλά χωρίς να μπαίνει η μπάλα στο πλεκτό. Στο 83′ ήρθε η ισοφάριση μετά από στημένη φάση με τον Αουρέλιο να στέλνει την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή, και τον αργεντίνο φόρ της ομάδας μας με ένα δυνατό ευθύβολο σούτ να φέρνει την ισοφάριση για το συγκρότημα μας.

Ένας σημαντικός βαθμός για την ομάδα μας όπου αν και δεν ικανοποιήσε στο Α’ ημίχρονο, έκανε το καθήκον της. Σίγουρα χρειάζεται πολλή δουλειά ακόμη στον μεσοαμυντικό τομέα και την οργάνωση όπου οι ποδοσφαιριστές μας πολλές φορές ”πουλούσαν” την μπάλα.

Μπράβο στα παιδιά για την μεγάλη προσπάθεια και στον κόσμο που παρευρέθηκε χθες στις κερκίδες του Τσιρείου Σταδίου. Συνεχίζουμε όλοι μαζί ενωμένοι για τον στόχο μας.

11k

Περισσότερες φωτογραφίες από τον χθεσινό αγώνα

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ

ΛΟΥΗΣ ΛΟΪΖΟΥ: “Είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια καλή ομάδα. Δεν είχε σχέση με αυτή που είδαμε με το ΑΠΟΕΛ και το είχαμε επισημάνει. Ξεκινήσαμε καλά, αλλά ένα γκολ στην αντεπίθεση που δεχθήκαμε μας αποσυντόνισε. Έχουμε νεαρό σύνολο με Κύπριους παίκτες, δεν νομίζω να το κάνει αυτό άλλη ομάδα. Είπαμε στους παίκτες να μπουν στο δεύτερο μέρος και να τα δώσουν όλα. Δεν έχουμε κανένα παράπονο από τους παίκτες, ειδικά στο δεύτερο μέρος. Να ξέρει ο κόσμος μας πως παιχνίδι με παιχνίδι θα γινόμαστε καλύτεροι. Έχουμε νεαρούς παίκτες και χρειαζόμαστε αυτοπεποίθηση”.

ENΔΕΚΑΔΕΣ

ΑΡΗΣ: Λοΐζου, Χριστοφόρου, Ευσταθίου, Μποργκ, Θεοφίλου, Παναγή (73΄ Αντωνίου), Αουρέλιο, Γκερέιρο (46΄ Γκονζάλες), Κύπρου, Μπανγκούρα (68΄ Μπονιφέις), Μαραγκουδάκης.

ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ: Στυλιανού, Φραγκέσκου, Χριστοφή, Πίνα, Μουσταφά, Γκονζάλες, Βασιλόγιαννης, Λατόρε (60΄ Μαράκις), Κεϊτά, Γιενγκά (57΄ Ουαταρά), Μπριτζίτο (77΄ Ντα Σίλβα).

Κίτρινες Κάρτες: Ευσταθίου, Mποργκ.

* Διαιτητής της αναμέτρησης ο Δημήτρης Μασιάς, με βοηθούς τους Μάριο Δημητριάδη και Μάριο Καλογήρου, ενώ τέταρτος ο Ανδρέας Ορθοδόξου.