Φιλική νίκη επί της ΑΕΛ στο Τσίρειο…πετάει για Ιταλία τα ξημερώματα

aristeam15-16

H oμάδα μας ήταν η νικήτρια στο σημερινό φιλικό στο Τσίρειο Στάδιο, επικρατώντας της ΑΕΛ με 3-2. Μάλιστα, ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 3-0 χάρη στα γκολ του Μποργκ, Ροτζερ Ντα Κόστα και Πούλπο Γκονσάλεζ.

Δυνατά μπήκε η ομάδα μας στον αγωνιστικό χώρο όπου άνοιξε το σκορ μόλις στο 5′ με τον Μποργκ, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λαμπρόπουλου. Το επόμενο μισάωρο είχε την κατοχή η ομάδα της ΑΕΛ χωρίς ωστόσο να απειλήσει ιδιαίτερα. Το δεύτερο γκολ για το συγκρότημα μας έφθασε στο 41′, ξανά μετά από κόρνερ του Λαμπρόπουλου και κεφαλιά του Ρότζερ Ντα Κόστα. Το Α’ ημίχρονο ο δείκτης του σκορ έγραφε 2-0 υπέρ της ομάδα μας. Ξεχώρισαν οι Μποργκ, Λαμπρόπουλος, Ντα Κόστα και Μαραγκουδάκης στο Α’ ημίχρονο. Σε γενικές γραμμές όμως όλοι οι ποδοσφαιριστές ήταν αρκετά καλοί.

aris5

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα μας ξεκίνησε με ζήλο και αποφασιστηκότητα και στο 52′ με σουτ του Πούλπο από καλή θέση εντός περιοχής σημείωσε το 3ο γκολ για το συγκρότημα μας.  Τέσσερα λεπτά αργότερα, συγκεκριμένα στο 56′ η ΑΕΛ μείωσε σε 3-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ελευθερίου, μετά από χέρι του ποδοσφαιριστή μας Λαμπρόπουλου. Ενώ στο 80′ μείωσε εκ νέου σε 3-2 όπου έμελλε να μείνει μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.

aris38

Η ομάδα έδειξε καλά στοιχεία στο παιχνίδι αν και λίγο κουρασμένη από τις διπλές προπονήσεις των τελευταίων ημερών. Η αποστολή της ομάδας μας αναχωρεί τα ξημερώματα της Κυριακής στην Ιταλία για το βασικό στάδιο προετοιμασίας και τις ευχόμαστε ότι καλύτερο και να επιστρέψει έτοιμοι για την καινούρια σεζόν.

PHOTOS OF THE GAME – CLICK HERE

Στιγμιότυπα φιλικού παιχνιδιού / Highlights of the friendly match

ΕΝΔΕΚΑΔΑ – ΠΑΓΚΟΣ -ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ

ΑΡΗΣ (Αρχική Ενδεκάδα): Κέλο, Χριστοφόρου, Μποργκ, Ρότζερ, Ευσταθίου, Λαμπρόπουλος, Παναγή, Μαραγκουδάκης, Παναγή, Τζέρκοβιτς, Μοχάμεντ.

Στον πάγκο όπου χρησιμοποιήθηκαν το 2ο ημίχρονο: Μπαγκούρα, Μαλεκίδης, Αντωνίου, Θεοφίλου, Ιερείδης, Αρχοντής, Πούλπο, Χαραλάμπους, Λοϊζου.

Διαιτητής: Θωμάς Μούσκος

Βοηθοί Διαιτητές: Νίκος Καλησπέρας – Παύλος Γεωργίου