21η Αγ.: ΑΡΗΣ ΛΕΜΕΣΟΥ 0-0 ΕΝ.ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ: ‘..Ισόπαλο το ντέρπυ..’

Ισόπαλο το αποτέλεσμα για την ομάδα μας στο Τσίρειο Στάδιο αν και ήταν καλύτερη σε όλο το διάστημα του παιχνιδιού δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα αντίπαλα δίκτυα. O Άρης έμεινε στο άγονο 0-0 απέναντι στην Ένωση και οι πιθανότητες ανόδου μειώθηκαν δραστικά.

Αν και η ομάδα παρατάχθηκε με διαφορετικό τρόπο από το προηγούμενο αγώνα με την Ε.Ν.Παρεκκλησιά έδειξε από την αρχή του παιχνιδιού πως θα έχει την κυριαρχία των κινήσεων. Το 0-0 αδικεί την ομάδα όπου σαφώς ήταν καλύτερη χάνωντας σωρία ευκαιριών αλλά για ακόμη ένα παιχνίδι φάνηκε η αφλογιστία των ποδοσφαιριστών μας τελειώνοντας τις ευκαιρίες.

Ο Άρης παραμένει στο 3ο σκαλοπάτι του πίνακα με 42 βαθμούς, ενώ, η ‘Ενωση με το πόντο σήμερα ανεβαίνει στους 48 και στην κορυφή η Πάφος με 49. Δύσκολο εώς και απίθανο το τρένο της ανόδου για το συγκρότημα μας.

aris11

Εικόνα Αγώνα:

A’ Ημίχρονο

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο τέταρτο του αγώνα.

Ακολούθως, ο Άρης ήταν καλύτερος, χωρίς όμως να υπάρξουν σημαντικές φάσεις στο πρώτο ημίωρο του ντέρμπι. Στη συνέχεια, οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν, αφού το Παραλίμνι έμεινε με δέκα λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Φαν Ράσμπεεκ.

Aπό εκεί και πέρα, η ομάδα μας πίεσε για να… ανοίξει το σκορ, δημιούργησε 2-3 καλές φάσεις με κορυφαία την μπαλία του Καρλίτος και την κεφαλιά του Κύπρου, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει, με αποτέλεσμα το πρώτο μέρος να τελειώσει ισόπαλο χωρίς τέρματα.

Β’ Ημίχρονο

Στην επανάληψη, ο ΑΡΗΣ πίεσε ακόμα περισσότερο, είχε ακόμα 1-2 ευκαιρίες, αλλά και πάλι δεν βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα. Στην πρώτη ο Καρλίτος με όμορφες κινήσεις στην αντίπαλη περιοχή έκανε φαλτσαριστό σουτ αλλά η μπάλα χτύπησε στο εξωτερικό των δικτύων. Ενώ στην συνέχεια ευκαιρίες του Κύπρου και Ευσταθίου ο αντίπαλος τερματοφύλακας βρέθηκε σε καλή μέρα και απέκρουσε.

Στα εναπομείναντα λεπτά, τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει, με αποτέλεσμα το ντέρμπι να τελειώσει ισόπαλο 0-0.

Πλέον, παρέμεινε η διαφορά των έξι βαθμών που χωρίζει τις δύο ομάδες (48 οι “βυσσινί”, 42 η “Ελαφρά Ταξιαρχία”) ενώ η Πάφος βρίσκεται στην κορυφή του Πίνακα με 49 βαθμούς ενώ απομένουν ακόμη 5 αγωνιστικές.

ΚΥΠΡΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΥ ΧΡΙΣΤΟΣ ΙΕΡΕΙΔΗΣ 45′
70′ ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ ΓΟΥΜΕΝΟΥ ΣΤΕΛΙΟΣ ΠΑΡΠΑ
ΜΑΡΚΟΣ ΜΙΧΑΗΛ ΜΑΡΚΟΣ ΜΑΡΑΓΚΟΥΔΑΚΗΣ 75′
77′ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΟΛΑΝΗΣ KOSTADIN BASHOV
ΜΙΧΑΛΗΣ ΣΥΚΑΣ IVO RAFAEL CAROSINI FLEITAS 82′
85′ ΛΟΙΖΟΣ ΚΟΣΜΑΣ ΑΓΓΕΛΟΣ ΤΣΙΑΚΛΗ
ΧΡΙΣΤΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ 16′
21′  ΑΓΓΕΛΟΣ ΤΣΙΑΚΛΗ
45′  KOSTADIN BASHOV
90′  ΑΔΑΜΟΣ ΠΙΕΡΕΤΤΗΣ
32′  KENNETH VAN RANSBEECK (Δευτ. Κίτρινη)