ΑΡΗΣ ΛΕΜΕΣΟΥ 2-1 ΔΙΓΕΝΗΣ ΟΡΟΚΛΙΝΗΣ: ‘Σημαντικό τρίποντο και 3η θέση…’

Με μια άκρως διαφορετική αλλά συμπαγής ομάδα παρατάχθηκε ο ΑΡΗΣ στο Τσίρειο Στάδιο το απόγευμα της Κυριακής, όπου αντιμετώπισε τον Διγενή Ορόκλινης. Ο ‘Αρης κέρδισε ένα αξιόμαχο αντίπαλο με το στενό αλλά συνάμα σημαντικό σκορ 2-1, με σκορερ τους Μ.Μαραγκουδάκη από την άσπρη βούλα στο 40′, και Μ.Αριστείδου με προβολή μετά από όμορφη πάσα του Θ.Κύπρου στο 52′, ενώ μείωσε στο 55′ ο Διγενής σε 2-1 όπου έμελλε να ήταν το τελικό σκορ. Να σημειώσουμε πως η ομάδα μας αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 30’ λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινης κάρτας του ποδοσφαιριστή μας Α.Νιόκκα. Με την νίκη αυτή, η ομάδα μας ανεβαίνει στην 3η θέση με 31 βαθμούς και ισοβαθμεί με την Καρμιώτισσα Πολεμιδίων, ενώ βρίσκεται στο -3 από την Παφο FC και -4 από την πρωτοπόρο ομάδα της ΕΝΠ.

RICOH IMAGING

Aνάλυση Παιχνιδιού:

Α’ Ημίχρονο: Η ομάδα μας στην αρχή του Α’ ημιχρόνου, έδειξε τις προθέσεις της για ένα γρήγορο γκολ. Στα αρχικά στάδια, ο γρήγορος νεοαποκτηθέντας Θ.Κύπρου πήρε την μπάλα και πλάσαρε τον αντίπαλο τερματοφύλακα αλλά ο αμυντικός του Διγενή δεν του έκανε το χατήρι για να την απομακρύνει πάνω στην γραμμή. Ο Άρης στην συνέχεια του παιχνιδιού είχε την κατοχή και διημιουργούσε ρήγματα στην αντίπαλη περιοχή αλλά δεν έβρισκε τον τρόπο για να ανοίξει το σκορ. Ενώ κυλούσε ο χρόνος, στο 30′ ο διαιτητής του αγώνα έδειξε απευθείας κόκκινη κάρτα στον Α.Νιόκκα για ένα μαρκάρισμα που έγινε στο κέντρο του γηπέδου και η ομάδα μας έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές για παραπάνω απο 1 ώρα παιχνιδιού. Η ομάδα μας δεν τα έβαλε κάτω και στον 39′ κέρδισε πέναλτι μετά από καθαρό μαρκάρισμα δυο αντίπαλων ποδοσφαιριστών στον επιθετικό της ομάδας μας. Ο Μ.Μαραγκουδάκης δεν έχασε την τεράστια ευκαιρία, και στο 40′ άνοιξε το σκορ (1-0) και σημείωσε το 7ο προσωπικό γκολ στο Πρωτάθλημα Β’ Κατηγορίας. Στα πρώτα 45′ λεπτά η ομάδα μας προηγόταν με 1-0.

B’ Hμίχρονο: Στην Επανάληψη, μετά από τις οδηγίες του προπονήτη μας, η ομάδα μας ήθελε και 2ο γκολ για να καθαρίσει το παιχνίδι. Στο 50′ μετά από μια γρήγορη κούρσα του Θ.Κύπρου περνώντας 2 αντιπάλους, πάσαρε όμορφα στον Μ.Αριστείδου που με προβολή σε κενή εστία έκανε το 2-0 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς των οπαδών της ομάδας μας. Μετά από 5 λεπτά, η ομάδα του Διγενή δεν τα έβαλε κάτω και μείωσε σε 2-1 με σκορερ τον N.Κατσουρή. Στην συνέχεια, οι 2 ομάδες αμύνονταν και έψαχναν την ευκαιρία για αντεπίθεση. Κοντά στο τέλος του παιχνιδιού, ο Ισπανός ποδοσφαιριστής μας Ιvo Carosini έκανε ένα μακρινό σουτ και απέκρουσε δύσκολα ο τερματοφύλακας του Διγενή. Στο τέλος του παιχνιδιού, βρήκε την ομάδα μας νικήτρια με 2-1. Ένα πολύ σημαντικό τρίποντο που μας φέρνει στην 3η θέση και κοντά στον στόχο μας την άνοδο μας στην Α’ Κατηγορία.

Ένα μεγάλο μπράβο σε όλους τους ποδοσφαιριστές μας, προπονήτη και βοηθό προπονητή, που με το πάθος τους και την αποφασιστηκότητα τους πήραν τους 3 πολύτιμους βαθμούς, παίζοντας με 10 ποδοσφαιριστές παραπάνω απο 60′.

Ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο που ήρθε και υποστήρηξε την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών της ομάδας μας.

*Πολύ καλή παρουσία έδειξαν οι νεαροί Αλεξάνδρου Κωνσταντίνος, Χατζηττοφή Κωνσταντίνος, Πλακούας Αλέξης, Νιόκκα Ανδρέας, Xρίστος Ιερίδης.

*7ο γκολ για τον επιθετικό της ομάδας μας Μ.Μαραγκουδάκη

*Ντεμπούτο για την ομάδα μας έκαναν ο Χατζηττοφή Κωνσταντίνος, Θεοδόσης Κύπρου και Χρίστος Ιερείδης

*Στην κερκίδα της ομάδας μας, η παρουσία του ‘Ελληνα επιθετικού Γαλανη ως πιθανών απόκτημα αλλά και του παλιού Πούλπο που αγωνίστηκε μια χρονιά με τα χρώματα της ομάδας μας

*Η επόμενη αγωνιστική του Πρωταθλήματος θα μας βρει αντιμέτωπους το ερχόμενο Σάββατο με την AEZ Zακακίου, στο Τσίρειο Στάδιο (15:00).

ΑΡΗΣ ΛΕΜΕΣΟΥ 2-1 ΔΙΓΕΝΗΣ ΟΡΟΚΛΙΝΗΣ