Aνασκόπηση Χρονιάς 2014 – Review 2014 Aris Limassol (Jan – Dec)

Ιανουάριος 2014

Ο Άρης μετά από 11 αγώνες ξεκίνησε την χρονιά με ισοπαλία απέναντι στην Δόξα Κατοκωπιάς (05/01) με 1-1 (Dina 45′) στο Μακάρειο. Εντός της εβδομάδας ανακοινώνονται 4 παίκτες για την μεταγραφική δραστηριότητα του Ιανουάριου ούτως ώστε να βοηθήσουν την ομάδα να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Επόμενο Παιχνίδι έμελλε να γραφτεί στα ασπροπράσινα με ένα καταιγιστικό ΑΡΗ στο Τσίρειο να νικάει με 4-0 την ΑΕΚ Κουκλιών (Dina 6′ 84′, Daemen pen.38′, Okoye 69′). H νίκη έφερε χαμόγελα στο στρατόπεδο της Ελαφράς Ταξιαρχίας και τόνωσε περισσότερο την αυτοπεποιήθηση όλων των ποδοσφαιριστών και του κόσμου της ομάδας.

Στις 20/01 μέρα Δευτέρα, η ομάδα μας επιστράτευε στο Δασάκι απέναντι στον Εθνικό Άχνας. Με ένα πολύ καλό 1ο ημίχρονο κέρδιζε με 0-2 χάρη στα γκολ του Pincelli 14′ και Dina 19′, ενώ στην επανάληψη η ομάδα της Άχνας ανέκαμψε με το τελικό σκορ να τελειώνει στο 2-2.

Ο ‘Αρης μετά απο 3 αήτητα παιχνίδια, αγωνιζόμενος στην έδρα του στο τελευταίο παιχνίδι του Ιανουαρίου (25/1) απέναντι στον Αποελ δεν κατάφερε να πάρει τους 3 βαθμούς που έπρεπε να πάρει λόγω τεράστιων διαιτητικών λαθών. Η ομάδα μας άνοιξε το σκορ με τον επιθετικό μας Dina 21′ μέσα σε ξέφρενα πανηγύρια των οπαδών της ομάδα μας. Κάπου κοντά στο 35’ λεπτό ο επιθετικός μας Dina κατάφερε και έκλεψε την μπάλα απο τους αμυντικούς του Αποελ, περνώντας και τον τερματοφύλακα πλάσαρε κτύπησε στο δοκάρι, ξανακέρδισε την μπάλα και ανατράπηκε καθαρά απο τον τερματοφύλακα όπου όλος ο κόσμος το είδε και δεν έδωσε το παραμικρό. Η συνέχεια ήταν η ανάλογη και το τελικό σκορ στο 1-3 υπέρ του Αποελ.

OI METAΓΡΑΦΕΣ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Παίκτης Η-Θ Διεθνής Εθνικότητα Προηγούμενη Ομάδα Κόστος €
Τ. Ντάμεν 29-Μ Ολλανδία Παραλίμνι
Ε. Πινσέλι 31-Μ Βραζιλία Κάσιας (BRA)
Γ. Χάκολα 27-Ε 1/0 Φινλανδία Κουόπιο (FIN)
Κ. Γιούσεφ 27-Μ Σουηδία Ασιρίνσκα (SWE)

1505639_10151868973116463_1613544697_n

Φεβρουάριος 2014

Ο Φεβρουάριος, ένας μήνας που ανταγωνίζεσουν τους μεγαλύτερους ενώ με τους πιο μικρούς έδειχνες πολλές αδυναμίες.

Ξεκινάμε, 1η Φεβρουαρίου η ομάδα μας αντιμετωπίζει την ομάδα της ΕΝΠ στο Παραλίμνι, μετά από ένα πολύ καλο Ιανουάριο. Ο ΑΡΗΣ επιστρατεύει στο μακρινό Παραλίμνι με στόχο το πόντο ή και το τρίποντο. Με μια άσχημη, αγνώριστη εικόνα η ομάδα μας συντρίβεται με 4-1 απο την ΕΝΠ και τα μουρμουρητά αρχίζουν για το άσχημο αποτέλεσμα μετά από τόση προσπάθεια.

Στις 5η Φεβρουαρίου η ομάδα μας αγωνίζεται στο Τσίρειο απέναντι στην συμπολίτιδα ΑΕΛ και παίρνει ένα σημαντικό πόντο με μια εξαιρετική εμφάνιση και ένα όμορφο γκολ απο κτύπημα φαουλ του Τimov στο 39′.

4

Μετά από την πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στην ΑΕΛ, συνεχίζει το πρόγραμμα με το δύσκολο εκτός έδρας αγώνα με την Αεκ Λάρνακας (08/02) στο ΓΣΖ. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας ήταν πίσω στο σκορ με 2-1, με τον Αρη στο 2ο ημίχρονο να ανεβάζει ρυθμούς και να κηνυγά το γκολ και την ισοφάριση και τελικά να το βρίσκει με το τελικό σκορ στο 2-2 (Dina 43′, Okoye 54′).

Μετά απο δυο σημαντικά παιχνίδια και 2 πολύτιμους πόντους, ο Αρης αγωνίζεται εντός έδρας με την Νέα Σαλαμίνα (15/02) και ο στόχος δεν είναι άλλος από το νικηφόρο αποτέλεσμα. Σε ένα όχι και τόσο ενδιαφέρον παιχνίδι η ομάδα μας δεν καταφέρνει να πάρει κάποιο καλό αποτέλεσμα και ηττάτε με 0-1 από ένα τυχερό γκολ του Η.Βαττή.

Οι ποδοσφαιριστές της ομάδας μας στα μέσα της εβδομάδας πεισμώνουν περισσότερο και θέλουν να δείξουν ξανά το καλό τους ευατό με αρχή το παιχνίδι στο τέλος του μηνός με την Ομόνοια Λευκωσίας στο Τσίρειο Στάδιο. Ο αγώνας ξεκίνησε με το καλύτερο τρόπο, μόλις στο 6′ ο επιθετικός της ομάδας μας Thuram άνοιξε το σκορ με κεφαλιά μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς των οπαδών της ομάδας μας. Στην επανάληψη η ομάδα της Λευκωσίας, πίεσε και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 63′ με τον Rubio σε 1-1, ενώ αυτό έμελλε να μείνει μέχρι το τελος του αγώνα. Ένας ακόμη πόντος με ένα δύσκολο αντίπαλο και ο ΑΡΗΣ μένει ζωντανός στην διεκδίκηση της παραμονής του στην μεγάλη κατηγορία.

123

Μάρτιος 2014

Ο Μήνας που μας άφησε ζωντανούς στο κηνύγι της παραμονής, με το τελευταίο παιχνίδι απέναντι στον Απόλλωνα να έιναι ένα απο τα παιχνίδια που δεν θα ξεχαστεί, με τα συναισθηματα να ανταλλάσσονται σε κάθε λεπτό του αγώνα και το ραδιοφωνάκι ανοικτό για την εξέλιξη των άλλων αγώνων.

Στις 09/03 και το πρώτο παιχνίδι του Μαρτίου, η ομάδα μας βρίσκεται στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα και στο +4 από την ΕΝΠ (13η θέση) και θέλει το βαθμολογικό κέρδος στον εκτός έδρας αγώνα απέναντι στην έκπληξη του πρωταθλήματος Ερμή που κηνυγά ένα Ευρωπαικό εισητήριο. Το πρώτο ημίχρονο… συμπυκνώνεται σε δύο φάσεις που καθόρισαν το σκορ του πρώτου μέρους. Στο 9’ ο Ταγκμπατζούμι αξιοποίησε το πέναλτι που κέρδισε ο Μανού σε ένα χρονικό σημείο που ο Άρης έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Γκράσι για τη φάση όπου ο Χρίστος Ηλία υπέδειξε την εσχάτη των ποινών. Ο Ερμής ευτύχησε με τον Ταραλίδη στο 11’ να κάνει το 2-0.

alaloum1Στη συνέχεια η ομάδα μας δημιούργησε τις προϋποθέσεις για τη μείωση του σκορ. Στο 26’ ο Οκόγιε με σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Αραπατζή ενώ στο 29’ ο Ντίνα με γυριστή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Ελλαδίτη πορτιέρο. Ο Άρης κατάφερε να μειώσει σε 2-1 στο 56’ με γκολ του Πιντσέλι με πλασέ, προϊόν συνδυασμού με τον Οκόγιε στην περιοχή του Ερμή. Στη συνέχεια κυριάρχησαν οι μονομαχίες, ενώ η ομάδα μας προσπάθησε για το… λυτρωτικό γκολ, οι προσπάθειες των ποδοσφαιριστών δεν κατέληξαν σε γκολ και ήρθε μια αναπάντεχη ήττα που έφερε θυμό και στεναχώρια προς την κόκκινη κάρτα του Γκράσσι αλλά τίποτα δεν μας σταματούσε από το να συνεχίσουμε το έργο μας στο πρότελευταιο αγώνα με την Ανόρθωση στο Τσίρειο Στάδιο.

alaloum

25η Αγωνιστική και ο ΑΡΗΣ μετά από τις τεράστιες προσπάθειες των ποδοσφαιριστών όλη την χρονιά αναμετράτε στο Τσίρειο απέναντι στην Ανόρθωση σε ένα αγώνα που θα έκρινε πολλά για την παραμονη.

Η ομάδα μας κέρδισε με 2-0 σε ένα αγώνα που έδειξαν οι ποδοσφαιριστές μας την θέληση και την δύναμη για να διεκδικήσουν την παραμονή τους στην μεγάλη κατηγορία με σκορερ τους Youssef 44′ και Thuram 59′.

Mια νίκη που έφερε χαμόγελα στο πράσινο στρατόπεδο και πίστη στο τελευταίο και σημαντικό αγώνα της χρονιάς απέναντι στον Απόλλωνα Λεμεσού στο Τσίρειο Στάδιο.

hakolla

26η Αγωνιστική και τελευταία της κανονικής περιόδου, αντίπαλος ο συμπολίτης Απόλλωνας σε ένα αγώνα που αν νικούσες θα εξασφάλιζες την παραμονή στην κατηγορία, με ήττα της ομάδας μας θα έπρεπε να μην νικήσει η ΕΝΠ τον Εθνικό Άχνας στο Δασάκι για να παραμείνεις στα μεγάλα σαλόνια διεκδικώντας την παραμονή σου στα playoffs.

O ΑΡΗΣ βρισκόνταν στο 12ο σκαλοπάτι του πίνακα με 20 βαθμούς και η ΕΝΠ με 18 βαθμούς. Ένας αγώνας που ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς.

Η ομάδα μας ήταν αυτή που απείλησε πρώτη με τον Πιντσέλι στο 2′ όμως ο Βάλε του είπε όχι ενώ στην συνέχεια οι κυανόλευκοι πήραν τα ηνία του αγώνα. Η υπεροχή του Απόλλωνα καρποφόρησε στο 20ο λεπτό τον Παπουλή να ανοίγει το σκορ με ψύχραιμο πλασέ ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Πιντσέλι έφτασε κοντά στην ισοφάριση όμως τον σταμάτησε το δοκάρι!

arap2Στην επανάληψη ο Άρης μπήκε αποφασισμένος για όλα και ο Τουράν αφού απείλησε στο 46’ στο 57’ ισοφάρισε για την Ελαφρά Ταξιαρχία ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Οκόγιε έχασε τεράστια ευκαιρία και για δεύτερο γκολ! Οι κυανόλευκοι έμοιαζαν σαστισμένοι από τον εξαιρετικό Άρη και στο 69’ ο Ντάεμεν έφτασε κοντά στο γκολ για την Ελαφρά Ταξιαρχία όμως ο Ρομπέρ το απέτρεψε με τάκλιν.

Ο Άρης έδειχνε έτοιμος για μια μεγάλη νίκη όμως ο Παπουλής είχε διαφορετική άποψη και σκόραρε ξανά, στο 77’ με κοντινό πλασέ βάζοντας φωτιά στην Δυτική. Στο 87′ ο Γιούσεφ έδωσε τεράστιο ενδιαφέρον στο ματς καθώς ισοφάρισε όμως ο αρχηγός του Απόλλωνα είχε άλλη άποψη και με έναν κεραυνό έδωσε το πολύτιμο τρίποντο στον Απόλλωνα.

Στο τέλος του αγώνα το παιχνίδι στο Δασάκι έμεναν 3 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα και με το σφύριγμα του διαιτητή, η ομάδα μας κατάφερε να μπει στα playoffs και να προσπαθήσει να κάνει το αδύνατο δυνατό για να εξασφαλίσει την παραμονή στην μεγάλη κατηγορία.

Playoffs Round

Μετά από ένα θρύλερ 26 αγωνιστικών η ομάδα μας μπαίνει στα playoffs και γενικά το κλιμα στην ομάδα αρχίζει να γίνεται πιο ζεστό και πιο ενθαρυντικό.

Βαθμολογία μέχρι στιγμής

Δοξα Κ.  28

Εθνικός  23

Αεκ Κ.   21

Αρης     20

Πρώτο παιχνίδι απέναντι στην ΑΕΚ Λάρνακας στο Τσίρειο Στάδιο στις 22/03. Ένας ΑΡΗΣ αλλίωτικος και έτοιμος να διεκδικήσει την παραμονή του στα ψηλά κερδίζει με 3-1 και φέρνει ενθουσιασμό στις τάξεις του συλλόγου και των οπαδών. Σκορερ της ομάδας μας Youssef 34′, Timov 42′, Okoye 47′.

H  ομάδα μας ανεβαίνει στους 23 πόντους και διασκελίζει την ομάδα της ΑΕΚ Κουκλιων. Ο Εθνικός φτάνει τους 26 ποντους ενώ η Δόξα παραμένει στους 28.

Δεύτερο παιχνίδι των Playoffs στο τέλος Μαρτίου 30/03, μήνας που σίγουρα θα μείνει στο μυαλό πολλών οπαδών της ομάδας μας, απέναντι στην ΑΕΚ Κουκλιών στο Κοινοτικό Στάδιο Κουκλιών.

Η ομάδα μας άνοιξε το σκορ με τον επιθετικό της ομάδας μας Thuram στο 14′ λεπτό, ενώ στο 23′ λεπτο ο Araba έκανε το 1-1. Ο ΑΡΗΣ μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη και με ένα όμορφο γκολ διπλασίασε τα τέρματα του ο Thuram στο 47′ και πήρε εκ νέου προβάδισμα όπου έμελλε να ήταν το τελικό αποτέλεσμα και να τελειώνει η ομάδα μας με 2 διαδοχικές νίκες στα playoffs και να είναι ένα βήμα κοντά στην παραμονή.

Η ομάδα μας ανέβηκε στους 26 βαθμους, ο Εθνικός Άχνας στους 27, η Δόξα στους 28 ενώ η Αεκ Κουκλιών σιγα σιγά έχανε το τρένο της παραμονής που έμεινε στους 21 βαθμούς.

Απρίλιος 2014

Στις 06/04 η ομάδα μας αντιμετωπίζει τον Εθνικό Άχνας στο Τσίρειο και η νίκη είναι μονόδρομος για το συγκρότημα μας. Τελικό Σκορ παιχνιδιού 1-1, ενώ η ομάδα μας ήταν καλύτερη με πολλές τελικές ευκαιρίες, αδράνισε στα τελευταία λεπτά και έδωσε ένα πολύτιμο πόντο στο σύλλογο της Άχνας. Σκορερ της ομάδας μας ο φορμαρισμένος Thuram στο 15′.

Τέταρτο παιχνίδι για τα playoffs απέναντι στην Δόξα Κατοκωπιάς στο Τσίρειο Στάδιο (12/04), σε ένα παιχνίδι που η ομάδα μας από το 20′ έπαιζει με 10 ποδοσφαιριστές μετά την αποβολή του αμυντικού ποδοσφαιριστή μας Οζίας.

Η Δόξα άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 22′. Ενώ όλοι πίστευαν πως η ομάδα θα καταρρεύσει στο σημείο που έμεινε με 10 παίκτες και ήταν πίσω στο σκορ, οι ποδοσφαιριστές της ομάδας μας παίζοντας ομαδικό και όμορφο ποδόσφαιρο ισοφάρισαν το παχνίδι στο 25′ με τον Youssef και απείλησαν την εστία της Δόξας. Στην επανάληψη μετά και από τις οδηγίες του Τον Κάανεν, ένα όμορφο κτύπημα απο τον Πιντσέλι στο 63′ έδωσε το προβάδισμα την ομάδα μας και στο τέλος του παιχνιδιού ο Mihai Dina έβαλε το κερασάκι στην Τούρτα κάνωντας το 3-1 με μια εκπληκτική εμφάνιση των πρασίνων.

Η ομάδα μας ανέβαινε στους 30 βαθμούς και την 9η θέση, στους 29 βαθμούς η Δόξα και ο Εθνικός στην 10η θέση και 11η θέση αντίστοιχα και την 12η θέση η Αεκ Κουκλιών με 22 βαθμούς.

Πέμπτο παιχνίδι στις 23/04 εκτός έδρας απέναντι στην Νέα Σαλαμίνα και ο ΑΡΗΣ με σερβιτόρο τον Εντουάρντο Πινσέλλι και εκτελεστή τον Thuram παίρνει ένα δύσκολο τρίποντο με τον εντυπωσιακό σκορ 3-4 και βάζει γερές βάσεις για την επίτευξη του στόχου της ομάδας για παραμονή. Ο Thuram πετυχαίνει και τα 4 τέρματα της ομάδας και γίνεται ένα γερό θεμέλιο στην πορεία της ομάδας στα playoffs.

Ενθουσιασμός στις τάξεις των οπαδών, συλλόγου και πδοσφαιριστών και όλα έτοιμα για το δεύτετο μισό των playoffs.

Έκτο παιχνίδι στο τέλος Απριλίου απέναντι στην ΑΕΚ Λάρνακας στις 27/04 και το τελικό σκορ στο 1-1 με σκορερ τον Youssef στο 14′, και ο ΑΡΗΣ αν και έφευγε λίγο στεναχωρημένος απο το παιχνίδι ήξερε πως ήταν ακόμη ένας πολύτιμος βαθμός σε μια δύσκολη έδρα.

Μάιος 2014

O ΑΡΗΣ κοντά στο θαύμα της Παραμονής, όλοι οι οπαδοί κοντά στην ομάδα, κοινοιτοποιήση σε όλο τον κόσμο πως ο ΑΡΗΣ μπορεί, αγκαλιάζουν την ομάδα όλοι σαν το δεύτερο τους σπίτι. 3 Παιχνίδια 3 Τελικοί…. Αποτέλεσμα….

Ξεκινάμε με το έβδομο παιχνίδι των playoffs  απέναντι στην ΑΕΚ Κουκλιών (04/05) που παρέθωσε τα όπλα για την διεκδίκηση της παραμονής της, κερδίζωντας της με το εντυπωσιακό σκορ 7-2 όπου ο ΑΡΗΣ εκμεταλεύτηκε όλες τις ευκαιρίες, ενώ έδωσε και απαντήσεις σε όλους για το τι ομάδα είναι σε ένα παιχνίδι που σκόραραν οι συνήθεις ύποπτοι Τhuram (24′), Youssef (8′,34′), Timov (16′, 77′), Hakola (35′) και Lopez (65′).

Η ομάδα μας έδειχνε πως δεν θα τα βάλει κάτω, ολοι μας ευχαριστημένοι και υπερηφανοι για το άθλο τους κοντά στην ομάδα για την παραμονή μας.

8ο παιχνίδι και παιχνίδι σταθμός για την εξέλιξη του πρωταθλήματος. Παιχνίδι χρονιάς απέναντι στον Εθνικό Άχνας στο Δασάκι (08/05) και ολοι έλπιζαν στο βαθμολογικό κέρδος. Με ισοπαλία ο ΑΡΗΣ θα ήταν στο στόχο του και με νίκη θα ήταν με 1.5 πόδι στην 1η κατηγορία.

Ένας ΑΡΗΣ αγνώριστος, χωρίς να διημιουργεί και με ψύθιρους στα αυτιά μας για ποδοσφαιριστές της ομάδας μας να μην δίνουν το απόλυτο των δυναμεων τους μετά απο μια εντυπωσιακή νίκη με 7-2, χάθηκαν στο Δασος και έχασαν με 3-0 και η απογοήτευση όχι για το σκορ αλλά για την εικόνα της ομάδας έδειχνε κάτι να επαναλαμβάνετε ξανά.

Ένατο παιχνίδι και ο πιο μεγάλος ΤΕΛΙΚΟΣ του ΑΡΗ, η ομάδα μας χρειαζόνταν οπωσδήποτε την νίκη για να παραμείνει στην 1η κατηγορία αναμετρώντας εκτός έδρας με την Δόξα Κατωκοπιάς στο Μακάρειο Στάδιο. Ξεσηκωμός στης τάξεις των οπαδών της ομάδας που πηγαίνουν και στην προπόνηση μερικόι από αυτούς και δίνουν ένα τελευταίο χειροκρότημα και ενθάρυση στους ποδοσφαιριστές μας για το θετικό αποτέλεσμα.

Η μέρα έρχεται, 11/05 η ώρα του ΑΡΗ μας, ο Αριανός ξεκίνησε από την Λεμεσό με ηλιόλουστο καιρό αλλά στο Μακάρειο η βρόχή ήταν δυνατή, σαν να έκλεγε ο Θεός εκείνη την μέρα. Πάνω απο 200 ηρωικού Αριανούς μέσα στην βροχή, με την ψυχή στο στόμα, έπαιζε ένα 90λεπτο όλη την ζωή του.

Η ομάδα μας όσο και αν προσπάθησε, αν και μερικοί ποδοσφαιριστές δεν έδειχναν τον ίδιο ζήλο όπως της προηγούμενες αγωνιστικές ήρθε το αναπάντεχο, η ήττα με 2-0 που έκανε και τους 200 του ΑΡΗ να απογοητευτούν αλλά όμως να κοιτάνε ψηλά επειδη ο ΑΡΗΣ είναι μόνο για ψηλά και έβαλαν στόχο την άνοδο στην νέα χρονιά και με νέο κορμό που θα στηριχτεί για τα επόμενα χρόνια.

Θυμάμαι σαν οπαδός του ΑΡΗ, συγκεκριμένα πρόσωπα, φίλοι του ΑΡΗ που έιναι στο πλευρό της ομάδας για πολλά χρόνια να κλαίνε επειδη ο ΑΡΗΣ δεν ειναι μόνο μια ομάδα ή συναίσθημα, ειναι η ίδεα τους, και αυτή η η ιδέα τους δεν θα πεθάνει ποτέ!

Μια χρονιά έκλεισε και η ομάδα μας απο την επόμενη αγωνιστική περίοδο θα αγωνιζόνταν στην Β’ Κατηγορία, ενώ με τους νέους κανονισμούς 2 ομάδες θα προάγονται στην μεγάλη κατηγορία την επόμενη σεζόν.

aris-kerkida

Ιούνιος – Ιουλιος – Αύγουστος 2014

Μετά και την αποδέσμευση του προπονητή της ομάδας μας Τον Κάανεν και όλων των ξένων ποδοσφαιριστών, η ομάδα μας χτίζεται για την νέα χρονιά για το Πρωτάθλημα Β’ Κατηγορίας.

Νέος Προπονητής της ομάδας ο κ. Γιώργος Πολυβίου

Η ομάδα κάνει σημαντικές αλλαγές στο ρόστερ της και κάνει τις πιο κάτω μεταγραφές για την μεταγραφική περίοδο του καλοκαιριού:

Σεμπτέβριος 2014

Το φετινό πρωτάθλημα είναι πιο δύσκολο από τα προηγούμενα λόγω του τρόπου διεξαγωγής του (ανεβαίνουν μόνο δυο ομάδες). Άρα, από αυτό αυξάνεται αυτόματα και ο βαθμός δυσκολίας. Αυξάνεται η πίεση προς την διοίκηση, τους παίχτες και τον προπονητή. Οι περισσότεροι παίχτες από την περυσινή σεζόν έφυγαν.

1η Αγωνιστική (20/09): Aναγέννηση Δερύνειας – Αρης Λεμεσού

Η ομάδα μας χάνει με 1-0 στην Δερύνεια και ξεκινά με το αριστερό τις προσπάθειες της στο Πρωτάθλημα, ενώ μετά από μέρες έρχεται και δεύτερο κτύπημα λόγω χρησιμοποιήσης παίκτη χώρις να εγγραφτεί στην ΚΟΠ και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα στα χαρτιά αναγράφεται σαν 3-0 υπέρ της Αναγέννησης. Κακό ξεκίνημα της ομάδας μας αλλά η συνέχεια του πρωταθλήματος έιναι μεγάλη.

sak_8855_1

2η Αγωνιστική (27/09): Αρης Λεμεσού – ΕΝΑΔ Πολυς Χρυσοχούς

Πρώτο εντός έδρας παιχνίδι της ομάδας μας και οι πρώτοι 3 βαθμοί για το συγκρότημα μας με σκορερ τον επιθετικό της ομάδας μας Μ.Μαραγκουδάκη (58′). Μετά από το κακό αποτέλεσμα στην πρεμιέρα, η ομάδα πήρε το τρίποντο στο Τσίρειο δύσκολα, ενώ ο κόσμος προβληματισμένος λίγο από την απόδοση της ομάδας και το στενό αποτέλεσμα.

Οκτώβριος 2014

Μήνας Αλλαγών και ενδυνάμωσης ηθικού της ομάδας ενόψη της συνέχειας

3η Αγωνιστική (04/10): Διγενής Ορόκλινης – Αρης Λεμεσού

Δεύτερη νίκη στην σειρά για την ομάδα μας σε μια δύσκολη έδρα και σε πλαστικό χορτοτάπητα, και η ομάδα μας παραμένει στο κηνύγι και στα ψηλά σκαλοπάτια. Η ομάδα μας περνάει με το στενό αλλά σημαντικό 0-1 από την Ορόκλινη και ξαναμπενει ξανά σε ανοδική πορεία.

sef

4η Αγωνιστική (11/10): AEZ Zακακίου – Αρης Λεμεσού

Το παιχνίδι ήταν σημαντικό για να δώσει συνέχεια στην καλή πορεία της η ομάδα μας τις 2 τελευταίες αγωνιστικές. Ο ΑΡΗΣ δυστυχώς έχασε από την τοπική ΑΕΖ με γκολ του Ίσμαελ στο 90′ μετά από αδράνεια στην άμυνα μας. Η ομάδα μας έδειχνε πως δεν μπορεί να ανταποκριθεί στα δεδομένα της Β’ Κατηγορίας και χρειαζόνταν αλλαγές το συντομότερο δυνατό για να αντεπεξέλθει στο δύσκολο και ανταγωνιστικό πρωτάθλημα.

Στις 14 Οκτωβρίου: Παρελθόν αποτελεί από την τεχνική ηγεσία του Άρη Λεμεσού ο Γιώργος Πολυβίου. Η εξέλιξη αυτή ήρθε μετά και την ήττα στο Ζακάκι με 1-0 από την ΑΕΖ.

poliviou

Νέος Προπονητής της ομάδας ο κ. Άκης Αγιομαμίτης, ενώ ο επόμενος αγώνα για την 5η αγωνιστική έιναι προγραμματισμένος σε 15 μέρες λόγω Εθνικής ομάδας.

41fa1882ccac7f7d922f0aa31e08aa8f_L (1)

5η Αγωνιστική (25/10): Aρης Λεμεσού – Ν&Σ Ερήμης

Νικήφόρο ξεκίνημα στο παγκο της ομάδας μας με τελικό σκορ 2-1 για τον τεχνικό της ομάδας μας κ.Άκη Αγιομαμίτη. Σκορερ της ομάδας μας ο Μ.Μαραγκουδάκης (38′) και Μ. Αριστείδου (53′). Η ομάδα έδειξε καλύτερη μετά και από την διακοπή που την εκμεταλεύτηκαν στο έπακρω το συγκρότημα μας. Η ομάδα μας ανεβαίνει στους 9 βαθμούς και βλέπει την συνέχεια με τον δύσκολο αγώνα με την πρωτοπόρο και αήτητη ομάδα της Καρμιώτισσας Πολεμιδιών.

Νιόμβρης 2014

6η Αγωνιστική (25/10): Καρμιώτισσα Πολεμιδιών – Aρης Λεμεσού

Παιχνίδι με την έκπληξη του Πρωταθλήματος και το τρένο χωρίς σταματημό για την ομάδα των Πολεμιδιών.

10675761_10152445048941463_2399257192827169908_n

Ο Άρης καλύτερος και με ένα άλλο αέρα, υποχρέωσε την πρωτοπόρο Καρμιώτισσα στην πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα, και έδωσε νέο ενδιαφέρον στην μάχη ανόδου στην πρώτη κατηγορία. Ο Άρης επικράτησε με σκορ 2-1 από γκολ του Μ.Μαραγκουδάκη στο 2′ και του Η.Τokic στο 53′. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 75′ με τον Παστελλή.

Mια νίκη που έδωσε αισιοδοξία στην ομάδα και μια δύναμη στην συνέχεια του Πρωταθλήματος.

MA_04981

7η Αγωνιστική (08/11): Aρης Λεμεσού – Ε.Ν.Παρεκκλησιάς

Στενή αλλά σημαντική νίκη για την ομάδα μας που κατάφερε να πάρει το τρίποντο (1-0), το 3ο συνεχόμενο μετά απο την αλλαγή του προπονητή μας κ. Αγιομαμίτη, απέναντι σε ένα πολύ καλό αντίπαλο όπως είναι η ομάδα της Παρεκλησιάς.Το συγκρότημα μας, διημιούργησε αρκετές ευκαιρίες και ευτήχησε να πάρει το προβάδισμα στο 36′ μετά απο χτύπημα φαουλ του Μενέλαου Αριστείδου και την πισινή κεφαλιά του Θεοφίλου. Η ομάδα μας έφτασε τους 15 βαθμούς και βρίσκεται στην 3η θέση μαζί με την Πάφο και στο -3 απο την κορυφή.

8η Αγωνιστική (22/11): Aρης Λεμεσού –  Ελπίδα Ξυλοφάγου

Η ομάδα μας για την 8η αγ. αντιμετώπισε την μαχητική Ελπίδα Ξυλοφάγου στο Τσίρειο Στάδιο και πέτυχε μια σπουδαία νίκη όπου προήλθε απο ανατροπή του σκορ. Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε το παιχνίδι καλά, χάνοντας ευκαιρίες και όντως καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο δεν κατάφερε να σκοράρει. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Ξυλοφάγου προηγήθηκε στο 55′ με τον Ποντικό, ωστόσο ο Τόκιτς μέσα σε μερικά λεπτά οδήγησε στην ανατροπή αφού σκόραρε με ένα φάουλ (58΄) και ένα πλασέ (61΄) και έδωσε προβάδισμα στην ομαδα μας και έβαλε τα πράγματα στην θέση τους. Το τελικό κερασακι στην τουρτα διαμόρφωσε ο Π. Κωνσταντίνου στο 67′ γραφωντας το 3-1. Ενώ ο Άρης ολοκλήρωσε με δέκα, μετά την αποβολή με δευτερη κιτρινη του  αρχηγου μας Χ.Χαραλάμπους στο 86′. Η ομάδα μας με το σημερινό αποτέλεσμα κατάφερε να φτάσει τους 18 βαθμούς και την δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα.

9η Αγωνιστική (26/11): ENΠ – Αρης Λεμεσού

Η πολύ καλή απόδοση της ομάδας μας σε οργάνωση και σε πειθαρχία, την πλήρωσε η επιθετική μας δυστοκία και η αμυντική αδράνεια. H oμάδα μας έχασε με 2-0 απο την ΕΝΠ εκτός έδρας το απόγευμα της Τετάρτης (26/11) στο «Τάσος Μάρκου» και παρέμεινε στους 18 βαθμούς και την 2η θέση στο πρωτάθλημα.

013gn40

10η Αγωνιστική (29/11): Pafos FC – Αρης Λεμεσού

Δεύτερη ήττα στην σειρά και προβληματισμός για το συγκρότημα μας. H ομαδα σαφώς κουρασμενη απο το βεβαρημενο πρόγραμμα δεν έπεισε στον αγωνιστικό χώρο, απείλησε σε μερικές περιπτώσεις αλλα δεν μετουσίωσε σε γκολ τις ευκαιρίες τις. Ο Άρης στο 55΄ είχε τεράστια ευκαιρία να φέρει στα ίσια το παιχνίδι αλλά έχασε πέναλτι με τον Αιμίλιο Παναγιώτου καθώς ο Δημήτρης Λεωνή απέκρουσε. Η ομάδα του Άκη Αγιομαμίτη δεν ήταν καλή και τελικά έφυγε από την Πάφο χωρίς βαθμό ή βαθμούς.

Το 1-0 για τους γηπεδούχους έκανε ο Μουτίνιο στο 11΄ με κεφαλιά το οποίο έμελε να είναι και το τελικό σκορ.

Πλέον, με το πέρας δέκα αγώνων ο Άρης μετρά έξι νίκες και τέσσερις ήττες.

Δεκέμβριος 2014

Ο μήνας των νικών αλλά και των ψυθίρων για το θέμα του διαιτητή κ. Παναγή, οι άστοχες ανακοινώσεις της Διοικήσης μας, συλλήψεις, απειλές, κριτήρια και -3 στην ομάδα μας με την έφεση να εκκρεμεί.

11η Αγωνιστική (06/12): Αρης Λεμεσού – Ομόνοια Αραδίππου

Επιστροφή στις νίκες μετά από τις απώλειες στα εκτός έδρας παιχνίδια με αντίπαλους την ΕΝΠ και Πάφο FC. Αήτητη συνεχίζει να μένει εντός έδρας η ομάδα μας όπου το απόγευμα της Κυριακής (26/11) κέρδισε με το στενό σκορ 2-1 την σκληροτράχηλη Ομόνοια Αραδίππου στην Λεμεσό και ανέβηκε στην 3η θέση μαζί με την Πάφο και την ΑΕΖ Ζακακίου, στο -1 από την ΕΝΠ και το -3 από την πρωτοπόρο ομάδα της Καρμιώτισσας Πολεμιδίων. Η ομάδα της Αραδίππου από το πουθενά, προηγήθηκε με τον Θεοδώρου στο 30′, με την «Ελαφρά Ταξιαρχία» όμως να γυρίζει το ματς πριν την λήξη του ημιχρόνου με τους Ivo Carosini (38′) με κεφαλιά μετά από σέντρα του αρχηγού μας Χρίστου Χαραλάμπους, ενώ στο (45′) ο Σίμος Κρασσάς με όμορφη απευθείας εκτέλεση φαουλ στο αριστερό παραθυράκι εξασφάλισε το τρίποντο στην ομάδα μας.

12η Αγωνιστική (13/12): Aρης Λεμεσού – Απεπ Πιτσιλιάς

Η ομάδα μας επιστρατεύει στην παγωμένη Κυπερούντα απέναντι στην ουραγό ΑΠΕΠ με μοναδικό στόχο την νίκη. Η ομάδα μας μετά από ένα δύνατό παιχνίδι παίρνει την νίκη σε ένα δύσκολο αγωνιστικό χώρο με 2-0 χάρη στα γκολ του Μάρκο Μαραγκουδάκη (40′) και Μάρκο Μιχαήλ (76′) με αντίστοιχες κεφαλιές. Σε έναν δύσκολο αγωνιστικό χώρο, η ομάδα μας βρήκε τις λύσεις, ενώ ήταν πιο απαιτητική, μαχητική και ουσιαστική και πήρε δίκαια τους τρεις πολύτιμους βαθμούς και συνεχίζει την ανοδική της πορεία.

Αυτή ήταν η 8η νίκη του Άρη με το πέρας 12 αγωνιστικών, και η ομάδα μας ανεβαίνει στους 24 βαθμούς και την 2η θέσημαζί με την Παφο FC και την Καρμιώτισσα Πολεμιδιών, ενώ στο -1 από την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος ΕΝΠ.

zopt_ma_05117_0_0

13η Αγωνιστική (20/12): Αρης Λεμεσού – Ολυμπιακός Λευκωσίας

Στο τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς η ομάδα μας χρειαζόνταν το τρίποντο για να μείνει κοντά στην κορυφή και να κηνυγήσει την νέα χρονια την άνοδο της στα μεγάλα σαλόνια.

Δύσκολη αλλά πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα μας που τελειώνει την χρονιά νικηφόρα, φθάνει τους 27 βαθμούς και παραμένει στο -1 από την κορυφή στο φινάλε του Πρώτου γύρου.Το συγκρότημα μας ήταν καλύτερο σε όλη την διάρκεια του αγώνα, ωστόσο κέρδισε με 3-1 τον Ολυμπιακό Λευκωσίας το απόγευμα του Σαββάτου στο Τσίρειο Στάδιο.

Η ομάδα μας παραμένει στην 2η θέση μαζί με Καρμιώτισσα Πολεμιδίων και Πάφο, ενώ η πρωτοπόρος ΕΝΠ έφθασε τους 28 βαθμούς και οδηγά την κούρσα.

Εξελίξεις μετά τις καταγγελίες του κ.Παναγή για στημενούς αγώνες και την άστοχη ανακοίνωση του Επίσημου ΑΡΗ έφεραν απογοήτευση στις τάξεις των οπαδών της ομάδας. Έφεραν παραίτηση στελέχους της διοίκησης της ομάδας μας, απειλές εναντίον του πρωην προέδρου μας κ.Χατζήκυριακου, συλλήψη προσώπου για απειλές. Αυτά εν ολίγοις σε ένα σημαδιακό Δεκέμβρη για την ομάδα μας που έρχεται και η τελευταία βόμβα με το -3 για ελλειπής φάκελο για τα κριτήρια Οκτωβρίου 2014 όπου κατατέθηκε έφεση από πληροφορίες και περιμενουμε εξελίξεις με τη νέα χρονιά.

Η ομάδα μας βρίσκεται με την εξέλιξη αυτή στο 4ο σκαλοπάτι του πίνακα με 24 βαθμους, στο -4 από την κορυφή και χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια για την επίτευξη του στόχου της ανόδου στην 1η κατηγορία.

Με ολα αυτά τελειώνει ένας ακόμη χρόνος στην μεγάλη ιστορία του ΑΡΗ ΛΕΜΕΣΟΥ, μια χρονιά που είχε πολύ καλές στιγμές αλλά και πολύ άσχημες. Ευελπιστούμε πως ο νέος χρόνος θα ξαναφέρει τα χαμόγελα στα χείλη όλων των οπαδών της ομάδας μας και να φέρει την δικαίωση στην ομαδα μας που τόσα χρόνια υποφέρει.